ריפוי עצמי דרך מנדלות

ריפוי עצמי דרך מנדלות

 
ריפוי עצמי דרך מנדלות
מאת: ורד נחמיאס אייזקס


ג'ודי, אישה שמקרינה חיוניות וחדוות חיים. אישה יוצרת – אמנית ומורה לאמנות, כותבת, משוררת ומתרגמת, וכמו כן, עוסקת בהדרכת מדיטציה ודמיון מודרך.
לפני שנה לערך, לקתה במחלת הסרטן ועברה מסע אדיר ורב מימדים, שבמהלכו היא מצאה את הדרך להתחבר לכוחות הריפוי העצמי שבתוכה. היא השתמשה בכל מה שעמד לרשותה, בכדי לזכות שוב בבריאותה ובחייה החדשים. אחד הכלים המהותיים שסייעו בעדה לאורך הדרך, היה יצירת מנדלות.

ג'ודי הגיעה לסדנה חד פעמית להכרות והתנסות בתחום המנדלה, בהנחיית איתן קדמי. כשנתיים לאחר מכן, כאבים עזים ריתקו אותה ולא הניחו לה עד שהתברר, שחוליה בגבה קרסה כתוצאה מהתפרצות של מחלת הסרטן במח העצם - מיאלומה נפוצה. מאותה נקודה, היא עברה תהליך שהיה, כרוך בהקרנות, סטרואידים, טיפולים כימותרפיים והשתלת מח עצם עצמי.
היא מספרת, שבתחילת הטיפול, בזמן ההקרנות, הועבר לה מסר מאוד ברור בצורה של מעין תקשור. "ממש כשהמכונה הייתה מתחילה לזמזם, קולות ומילים היו מתחילים להדהד במוחי, נאמר לי שהדרך בה אנקוט היא חלק מפרדיגמה חדשה שבאה בתקופה זו לעולם ממקורות רבים. לא היה לי מושג מה היא, אך מיד בלבי הסכמתי."
אחרי נפילה קשה במצבה הבריאותי, ברגעים שכמעט נשמטו ממנה חייה, היא מספרת; "הרגשתי שעוד לא סיימתי עם ג'ודי. החלטתי לקחת אחריות על הרצון שלי להמשיך לחיות.... יש עוד חיים שצריך לחיות אותם."

במהלך הטיפולים, זכתה לאהבה ענקית שהזינה אותה ותמכה בה, בדמות ילדיה שהתייצבו לצידה, בדמות חברים קרובים, ובדמות כל אותם אנשים, ששלחו לה אנרגיות של אור וריפוי, דרך מסיבות התמיכה הווירטואליות שארגנה לעצמה באינטרנט.

בעודה שרויה בתנוחה של שכיבה אלכסונית במיטת בית החולים, או בישיבה עם מחוך שמחזיק את גבה ומונע תנועה בפלג גופה העליון, כאשר תרופות מחוללות מהפיכות בגופה ולא מניחות לה להירדם, היא הרבתה לצייר ולכתוב את תחושותיה וחוויותיה.

אחרי שאפשרה לעצמה לבטא את הכאב והמצוקה שהייתה שרויה בהם, משהו בתוכה התנקה והבשיל לקראת מסע הריפוי שלה באמצעות ציור המנדלות. למרות שנכחה במפגש אחד בלבד, היא הספיקה להפנים את העקרונות הבסיסיים ולקחה אותם איתה, ככלי, שעזר לה בצורה יוצאת דופן במהלך ההתמודדות שלה.

"ציור המנדלות היה עבורי כמו סוג של מדיטציה, בזמן היצירה, יכולתי להיות באמת בכאן ובעכשיו ולמלא אותו בשמחה ואהבה. ציירתי לאט, לאט, פרט אחר פרט, מעגל אחר מעגל. זה עשה לי הרגשה טובה ומרפאת. הרגשתי שאני מתחברת למקום, שאפשר לשאוב ממנו המון כוח."
מנדלת החיוכים

"את המנדלה הזאת ציירתי לאורך מספר ימים, במשך תהליך הטיפול בהקרנות. דרך העבודה על המנדלה הזאת עבדתי על הגוף שלי. נמנעתי מלמלא אותו שוב בעוד מאותו הדבר - באותה אנרגיה שגרמה להיווצרות המחלה, התמקדתי באיך לשבור את התבניות הישנות ולחולל בהן שינוי. התרכזתי באיך למלא באושר את החללים הריקים שמותירים הטיפולים... איך לעשות תפנית בהלך המחשבה שלי ואיך לבחור בצורה מודעת במה למלא את הגוף שלי מבחינה אנרגטית. המבנה של המנדלה שרת את המטרה שלי, ואפשר לי להיות תא, להיות חתך רוחב של החוליה שלי ויותר מכל להיות שיקוף של הנשמה שלי. הבנתי, שבדרך זו החיוך הפנימי יקרין וישתקף פנים/חוץ - העולם שלי יחייך מבפנים החוצה ומהחוץ פנימה."


במנדלות שיצרה ג'ודי באותה עת, ניכרת התבוננות פנימית מנקודות מבט שונות, כאילו דרך זכוכית מגדלת וממעוף הציפור בעת ובעונה אחת. מוצגות מציאויות אותנטיות המוארות במעגלים, כמו על הבמה מתחת לפנס. פרוסות מפות של הנשמה הרחבה והיפה שלה, שזורות במוטיבים אופטימיים, הנובעים מתוך המעגלים. כל מנדלה היא עוד פרק בתהליך החינוך של שכבות התודעה שלה לאוריינטציה של חשיבה חיובית.


כימותרפיה
"ציירתי את המנדלות עם הלהבה הסגולה של השינוי. השתמשתי בצבע הנחושת, שהוא הצבע של הנוזל הכימותרפי. אהבתי מאוד את הצבע הזה ונהניתי להתבונן בו ממש כשם שנהניתי לצייר איתו."

כימותרפיה - מנדלת שיר הנשמה


The Soul Song
שיר הנשמה

Oh Self
הו עצמי
The center of my being flows with the light of love and unity
המרכז של ההוויה שלי זורם עם אור האהבה והאחדות
There is a song being sung
יש שיר ששרים
A Song of courage and joy
שיר של אומץ לב ואושר
A song of choice
שיר של בחירה
A song touching my sacred heart and mind, where all is pure awareness,
שיר שנוגע בליבי ובמוחי המקודשים, במקום בו הכל מודעות טהורה,
pure now, pure consciousness
הווה טהור, הכרה טהורה
Knowing life is beautiful, life is joy
בידיעה שהחיים יפים, החיים הם אושר
Life is creativity, life is abundance
החיים הם יצירתיות, החיים הם שפע
Life is total well being
החיים הם בריאות מוחלטת
Life is love
החיים הם אהבה
All that is not love finds no place in my songs
כל מה שלא אהבה לא מוצא את מקומו בשירי
For I am life
כי אני החיים
I sing the song of my life anew each day
אני שרה את השיר של חיי בכל יום מחדש
And Today I choose Love, again
והיום בוחרת שוב באהבה
All that is not love and smiles at my self
כל מה שהוא איננו אהבה וחיוכים לעצמי
Finds no place in my songs anymore
לא מוצא את מקומו בשירי

אחרי דלקת ריאות חריפה, מתחילה ג'ודי להתאושש ולצבור כוחות לקראת השלב הקשה ביותר - השתלת מח העצם. היא מוצאת את עצמה מחפשת אחר מקום של שקט ונחמה. בתקופה זו היא מציירת סדרה של מנדלות ריפוי והודיה.
"כשציירתי את המנדלות היה סוף, סוף שקט, זה הרגיע אותי ויכולתי להתחבר לאחדות שלי עם עצמי ועם העולם כולו."


מנדלת הודיה וריפוי

"הרגשתי את הצבעים שבחרתי שוקעים לתוך התאים שלי. שמתי לב שהשתמשתי שוב בהרבה מצבע הנחושת – צבע הנוזל שקבלתי בטיפולים הכימותרפיים."
מנדלה חופשית ומאושרת של לבלוב ופריחהמנדלת האחדות

במנדלה זו משולבות 12 הצורות הלקוחות מתוך הספר "מתנות מן הנשמה" מאת דאון קלאק.

דאון קלארק מכנה את הצורות הללו "מתנות", שכן הם התקבלו בתקשור בעת שבקשה למצוא כלים, שיאפשרו לאנשים לאחד את חלקי הנשמה שלהם ולרפא את עצמם בדרך פשוטה ויעילה.
כל צורה מהווה מעין מפתח ייחודי, שפותח ומשחרר את אנרגיית הריפוי הכלואה במרכזי האנרגיה בגוף. זוהי אנרגיה אוניברסאלית מאוד מדויקת, שיוצרת תגובה בתוך הגוף ברמה פיסיקאלית, נפשית, רגשית, ורוחנית.
הדרך ללמידת הצורות והפעלתן, היא באמצעות התבוננות על פי סדר מסוים, העתקתן בציור, תיאור מילולי של מה שצויר וצביעתן. בספר מוצעים תרגילים לעבודה ברמות שונות. ברמה הגבוהה ביותר, מתבצעת עבודה עם כל 12 הצורות, במטרה להביא לכדי איחוד של כל חלקי הנשמה ולאיחוד מחודש עם המקור, מה שמאפשר לנשמה לחוות אהבה, אושר, שלווה והרמונייה.
"הצבתי את הסמלים בתוך המנדלה המאושרת הזאת ממש לפני שהלכתי להשתלת מח העצם. ידעתי שאחווה שם סוג של איחוד ולידה מחדש."מנדלת בריאות

על פי דאון קלארק, אנחנו יכולים לתכנת את עצמנו וליצור את המציאות שלנו אם נדע איך לעשות זאת כראוי. הכל חייב להתרחש בהווה. לעולם אין לאמור "אני רוצה משהו" כי תמצא את עצמך במצב של המתנה. יש להסתכל אל תוך עינך השמאלית ולאמור " אני ראוי ל..." " יש לי..." "אני שמח שיש לי... " בעבור כל מחשבה.
"בימים הראשונים של ההשתלה התרכזתי בטכניקה הזאת. ציירתי את העין השמאלית שלי משתקפת מתוך מראה עגולה קטנה וכתבתי במעגלים סביב כ-15 משפטים שונים באותה תבנית.
לדוגמה: אני ראויה לגוף בריא משוחרר מכאב שהתאים בו מלאים באושר. יש לי גוף בריא משוחרר מכאב שהתאים בו מלאים באושר. אני שמחה שיש לי גוף בריא, משוחרר מכאב שהתאים בו מלאים באושר."

המנדלות של ג'ודי מקרינות אנרגיה של צמיחה והתחדשות, שמחה והרמוניה בריאות ואושר, אהבת חיים ואהבת עולם. בהתבוננות במנדלות הללו ניתן לחוש בנקודת החיבור לכור ההיתוך של האנרגיה הגדולה המכילה בתוכה את הברכה והריפוי. על מנת שניתן יהיה לשהות במקום הזה יש לעבור דרך תהליך רוחני, שמאפשר בחירה והחלטה. בחירה בין חיים למוות, בין עוצמה לחולשה, בין אושר לסבל, בין בריאות לחולי, .... בין לקיחת אחריות להתנערות ממנה. בעת ציור המנדלות יש אפשרות לבצע בחירות מן הסוג הזה. אמנם הדברים נובעים מתוך מעמקי התודעה, צפים ועולים כמעט ללא שליטה, אבל יחד עם זאת, הכל פתוח והרשות נתונה, שכן כל אדם הוא הבורא של חייו ויש באפשרותו לקחת אחריות עליהם. תוך כדי יצירת המנדלות, המודעות הזאת הולכת ומתחדדת. היוצר, יכול לנווט את התודעה שלו בין מצבי שליטה לשחרור ולהוביל את המנדלה שגדלה מבין אצבעותיו לאיזה כיוון שהנשמה שלו באמת בוחרת להגיע. אחרי הגשמת הלמידה הרוחנית הזאת, ניתן לתרגם וליישם אותה גם מעל בימת העולם הגשמי והפיסי. כשהדברים מקבלים ביטוי חזותי אותנטי, הם הופכים לבעלי תוקף ניתן להתבונן בהם, להתחבר למשמעויות שלהם ולהשתמש בהם לצורכי ריפוי.

"כשעוברים דרך מערבל החיים, הבחירה היא בידי כל אחד ואחד האם לצאת ממנו מפורר ומרוסק או לחילופין מאוחד ומלוטש." ציטוט מתוך הספר המוות חשוב לחיים, מאת: אילזבט קובלר רוס.

ג'ודי, אכן יצאה מאוחדת ומלוטשת מהמערבל שחייה זמנו עבורה, כי זאת הייתה הבחירה שלה. כוחותיה עמדו לה בזכות חכמת הנשמה שלה, שהובילה אותה להשתמש נכון בכל הכלים, שעמדו לרשותה ובזכות היכולת שלה לקבל ולהכיל את האהבה הגדולה, שמצויה בשפע בעולם שמסביב.

נראה, שבין השאר, השימוש של ג'ודי במנדלות ככלי לריפוי עצמי, אוצר בתוכו את הנוכחות של אותה "פרדיגמה חדשה" - תבנית מחשבה, המבטאת את היכולת להתחבר לעוצמות הבלתי נדלות, שמצויות בבסיס התודעה ולגייס אותן למטרת שיפור יכולת הניווט לעבר הריפוי. פיתוח של יכולת מן הסוג הזה, הופכת כל קושי לאתגר וכל פצע להזדמנות להתמודד, להתפתח ולהירפא. מסתבר שיש אפשרות ללמוד איך ליישם את הפרדיגמה הזאת. לימוד יסודות המנדלה והשימוש בהם, יכול להוות סוג של שער בעבור אלה, שזקוקים לשינוי מאין זה בתבניות המחשבה שלהם, במחלתם או בבריאותם.ורד נחמיאס אייזקס
יוצרת במעגלים - פסיפס ומילים
vered915@bezeqint.net


חזור לשיטת האמן